Pea 40 aastat on igal suvel kogunenud koorimuusika esikõnelejad, et ühiselt läbi arutada valdkonna kitsaskohad ja keerdkäigud, õnnehetked ja rõõmurõkked, alati tutvutakse laagris kaasaegse muusikaga, vahetatakse vastastikku noodimappe ja mentor-koorijuhid jagavad praktilisi nõuandeid vokaali voolimisest dirigeerimistehnikani.
Seekordses saates käime koos 120 koorijuhi-muusikaõpetajaga kuulamas dirigent Risto Joosti meistrikursust, kohtume helilooja Mari Amoriga, mõtiskleme kokkutulnutega, kuulame kontserte ja laulame ühiselt.
Haapsalus uurisime, milliste mõtetega meie kooride ja muusikastuudiote õpetajad lähevad vastu uuele muusikahooajale.
Praegu segasevõitu koorielul pole lootust kiirele paranemisele ja üleüldises ootamatusterägastikus mingigi süstemaatilisus kooride töös tagada on paras pähkel.
Eesti Kooriühingu esimees Hirvo Surva võrdleb Haapsalus toimuvaid kursusi Norras korraldatavatega ja jutustab Veljo Tormise loomingu interpretatsioonist põhjamaades.
Surva analüüsib kodumaise koorimuusika hetkeolukorda ja püüab luua positiivset visiooni edasiseks:
"Igasugune regulaarsus on vajalik, kas kooriproovis või internetiavarustes. Praegu peavad eelkõige tugevad olema meie koorijuhid, nende peal seisab kõik."
Koorijuht Kalev Lindal nimetab koroona-perioodi oma kollektiividele kogemuse põhjal pigem lauljate kooskäimist ja kokkulaulmist innustavaks.
"Kõik ainult ootavad, millal saame koos laulda. Mina ei karda, et koor laiali läheb, sest laulmisel lisaks on kooridel ju väga tugev sotsiaalne võrgustik."
Lindal arvab, et kuigi pandeemia-pausiga on suures osas minetatud kooride interpretatsioonisuutlikkus, ei tasu sellest siiski meelt heita.
Dirigent Risto Joost kutsub üles koorilaulukultuuri üle laiemalt mõtlema ja innustab koorijuhte leidma võimalusi ka väiksema võimekusega kooridega muusikaliteratuuri suurteoste esitamiseks.
"Praegune aeg on toonud väga teravalt esile küsimuse – miks me üldse kooris laulame. Kooskäimiseks ja ühismusitseerimiseks valitud repertuaar peab olema väga läbi mõeldud."
Joost paneb kooridele südamele iga hinnaga ja vajadusel tehnilisi vahendeid kasutades oma tegevust jätkata. Peaasi, et teekond ei katke.
"Ja kui ka lõpetataksegi kooslaulmine, siis peab see olema väga tõsiselt läbimõeldud otsus," toonitab Joost.
Koorijuht Külli Kiivet räägib saates üle-eestilise koori tööst ja toob välja, et kuna tema kollektiiv tegutses ka enne pandeemiat pikemate vaheaegadega, siis väga suurt lööki ta koori töökorraldusele ei tunneta.
Samal ajal tunnistab, et koori ridadesse satub uusi lauljaid ja see näitab koorilaulu elujõulisust.
"Ma arvan, et alles praegu saavad inimesed aru, et koorilaul oli nende hingele väga vajalik," mõtiskleb Kiivet.
"Ma tunnen seda oma nahal nii selgelt, milline puudus on elus muusika ja saalis kuuldud muusikaelamuste järgi."
XIII noorte laulupeo kunstiline juht Pärt Uusberg võrdleb koori-instrumenti läbilõikega ühiskonnast ja arvab hulgal kooridel ees olevat delikaatseid ja diplomaatilisi läbielamisi.
"Praegu on väga huvitav vaadata, mis üldse edasi saab – kasvõi see, kuidas lahendatakse mittevaktsineeritud lauljate mitteosalemine või osalemine koori töös."
Uusbergi sõnul tuleb näha toimuvas ka positiivset ja ta arvab noorte laulupeo tõusvat hoopis teistele alustele.
"Ma loodan, et me saame 2023 lauluväljakul ühiselt olla tänulikud võimaluse eest jälle ühiselt laulda." sedastab ta.
Kogemustega helilooja Mari Amor räägib, kuidas on omavahel seotud helilooja ja koorijuht ning mil moel ta kooridele teosed kirjutab.
Noored koorimuusikaheliloojad Luisa Susanna Kütson ja Eerik Robert Ots jutustavad koroona mõjust inspiratsioonile ja unistavad laulupeolaulude loomisest.
Saates uurime ka, kuidas kajab laulu- ja tantsupeoliikumise kollektiivijuhtide palgatoetusmeede vastu Võru maakonna koorijuhtidelt – oma kogemusi jagavad Erja Arop, Cathleen Haugas ja Jane Reiljan.
Koorijuht Ülle Reinsoo jutustab Saaremaa Kihelkonna kiriku ansambli Collecta tegevusest pandeemia ajal ning praktilisest vajadusest ise kooridele laulukirjutamise järele.
Alanud muusikahooaega 50ndat korda alustav muusikaõpetaja-koorijuht Tiiu Schüts võrdleb aga koorislaulmist ja jalgrattasõitu ning räägib tähendusrikka loo Rene Eespere laulu ja Türi kirikukellade kokkukõlast.
Saatejuht on Marge-Ly Rookäär.
Luukamber on eetris laupäeval, 18. septembril kell 9.
Kordub pühapäeval kell 12.
- Kuula ka teisi saateid Luukamber:
https://klassikaraadio.err.ee/1608173356/luukamber-kusib-quo-vadis-noorte-laulupidu
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.