Saates saavad sõna kultuuriminister Tiit Terik, ERSO direktor Kristjan Hallik, festivali Tallinn Music Week peakorraldaja Helen Sildna, Eesti Heliloojate Liidu esimees Märt-Matis Lill, Eesti alaline esindaja NATO juures Jüri Luik, kirjanik Jelena Skulskaja ning kirjanik ja poliitik Paul-Eerik Rummo.
Venemaale kehtestatud sanktsioonid ei puuduta ainult poliitikuid, ametnikke ja oligarhe, vaid ka kultuuriinimesi. Läänemaailm on üksmeelselt piiranud vene ja valgevene muusikute tegevust ja eriti resoluutseid samme on astutud nn "Putini kunstnike" suunas.
"Paljud kunstnikud, muusikud ja kirjanikud maksavad selle eest kallist hinda, et nad on aastakümneid olnud Putini toetuse all ja selles kasu lõiganud," ütleb Jüri Luik.
Näiteks dirigent Valeri Gergiev, kes varem on teinud Putinit toetavaid avaldusi ja keeldus nüüd sõda hukka mõistmast, vallandati 1. märtsil Müncheni Filharmoonikute peadirigendi kohalt.
Tema esinemised tühistas Carnegie Hall ja La Scala ooperiteater Milaanos.
Sama saatus tabas sopran Anna Netrebkot.
Eesti peatab riikliku kultuurikoostöö Venemaaga.
See tähendab, et kultuuriministeerium ei rahasta järgneva kolme aasta jooksul ühtegi Vene Föderatsiooniga sõlmitud kultuurialast koostööprojekti.
Mis on nende sanktsioonide eesmärk?
"Kui Venemaa tahab muutust, siis selle muutuse saavad esile kutsuda ainult Venemaa inimesed ise. Venemaa kultuurieliit, sportlased, ettevõtjad," kommenteerib Tiit Terik.
Ridamisi saabus teateid koostöö katkestamisest ka Eesti kultuuriorganisatsioonidelt.
Uurisime, mida saavad Ukraina heaks teha meie orkestrid, festivalid ja heliloojad.
"Lähiaastatel me ühtegi Venemaale suunatud turneed hetkel ei planeeri. See poleks kohane. Kui ei toimu mingisugust totaalset režiimi muutust, mis ei ole ju ka võimatu," räägib Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri direktor Kristjan Hallik.
Festivali Tallinn Music Week peakorraldaja Helen Sildna sõnul on mai alguses toimuva muusikasündmuse kavas tehtud mitmeid muudatusi ja ollakse pidevas suhtluses Ukraina kolleegidega.
"Ukraina Muusikaekspordi kontori juhi vastus oli hästi selge: paljud need muusikud, artistid ja kultuuriinimesed on praegu haaranud relvad ja nad on praegu rindel. Kõigest sellest, kuidas me hakkame taastama muusikavaldkonda, sellest me räägime kunagi hiljem. Aga hetkel palun toetage meie püüdlusi vabadusele," räägib Helen Sildna.
Eesti Heliloojate Liidu esimees Märt-Matis Lill leiab, et Venemaa ei pea sõda mitte ainult Ukraina vastu, vaid ka vene kultuuri ja vaimu vastu.
Sel nädalal kirjutas üle 10 000 vene kultuuriinimese alla sõjavastasele avaldusele.
"Ma imetlen nende julgust, sest ma arvan, et nad riskivad praegu väga paljuga. Ma loodan, et see ei pöördu kuidagi vastikult nende vastu," räägib Lill.
Kirjanik Jelena Skulskaja arutleb, kas ja mil määral on sanktsioonide alla sattunud vene kultuuriinimesed võimelised Venemaal muutusi esile kutsuma.
"Muusikud ei pea vastutama selle eest, mida teeb vene sõjavägi Ukrainas. Nad peavad vastutama selle eest, mida nad teevad, kui lähevad lavale."
Kirjanik ja poliitik Paul-Eerik Rummo ütleb, et sanktsioonide eesmärk on ühene ja selge.
"Keegi ei viska välja kultuuri, heliredeleid, viiulivõtit ega muusikat, vaid visatakse välja muusikud, kes on oma madalatel isiklikel kaalutlustel või häbiväärsest lihtsameelsusest andnud ennast kurjategijate teenistusse."
Saatejuhid on Miina Pärn ja Lisete Velt, helioperaator Katrin Maadik.
"Helikaja" on eetris laupäeval, 5. märtsil kell 9.
Kordub pühapäeval kell 12.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.