Dominant
Kelle asi on eesti muusika?
- Sõnad saavad pianistid Sten Heinoja ja Sten Lassmann, kultuuriministeeriumi muusikanõunik Ivo Lille ja Eesti Muusika Infokeskuse direktor Evi Arujärv.
Pianist Sten Heinoja vaimustus Mart Saare kõlasfäärist nii palju, et see viis ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia doktoriõppesse.
Huvi Saare harmoonia vastu avas aga veel ühe ukse – pianist võttis käsikirjad ette ja leidis, et viimati väljaantud noodikogumikus on märkimisväärselt palju vigu.
"Mõnes kohas esinesid konkreetsed nooditeksti vead – noodid olid teised. Ja ma kuulasin läbi praktiliselt kõik salvestused ja kõik mängivadki valesti. Vale noot on!" räägib ta.
Sten Heinoja istub saates klaveri taha ja mängib ette, mida on senise uurimistöö käigus avastanud.
Heinoja kolleeg Sten Lassmann on 2008. aastast tegelenud Heino Elleri klaveriloomingu esitamise, salvestamise, uurimise ning tutvustamisega. Praegu tunneb ta suurt muret eesti muusikapärandi pärast.
"Me peame tõele au andma, et kogu meie taasiseseisvumise aja ei ole olnud süstemaatilist ja sihikindlat tegutsemist muusikapärandi uurimise, väljaandmise ja levitamise osas. Ja seda aega on juba ju 30 aastat," ütleb Lassmann.
"Meil puudub üleüldse tegevuskava ja isegi institutsioon, mis tegeleks eesti muusikapärandiga. Probleemsed on tegelikult kõik need kolm asja: muusikapärandi talletamine, uurimine ja kolmandaks levitamine," lisab ta.
Kultuuriministeeriumi muusikanõunik Ivo Lille ütleb, et kindlasti ei ole ministeeriumi asi eesti muusikapärandit koguda ja välja anda.
"Küll aga toetab ministeerium juba praegu erinevate heliloojate pärandi kogumist, korrastamist ja propageerimist," räägib Lille. Samal ajal mõistab ta muusikute rahulolematust.
"Kui küsimus on selles, kas meil on kogu heliloojate pärand korrastatud ja kas on põhjust nurisemiseks, siis kõik ei ole korrastatud ja kindlasti on põhjust nurisemiseks. Ja kindlasti on põhjust ka ise vaadata, et mida siis õnnestuks ära teha," lisab Lille.
Eesti Muusika Infokeskus kogub, jäädvustab, eksponeerib ja vahendab informatsiooni eesti heliloojate ja nende loomingu, interpreetide ja muusikateadlaste tegevuse kohta.
Infokeskuse juht Evi Arujärv rõhutab, et muusikapärandi säilitamise ja levitamise kõrval on väga oluline ka eesti muusika uurimine.
"Hämmastavalt vähe oli eesti muusikalooga seostuvaid teemasid nii õpilastööde tasandil, bakalaureuse- ja magistritöödes kui ka muusikakadeemia muudes teadusprogrammides," jagab Arujärv oma arvamust.
Resonants
Wagneri "Tristan ja Isolde" Vanemuises
- Pühapäeval, 3. aprillil jõudis Vanemuise teatri 152 tegutsemisaasta jooksul esimest korda publiku ette Richard Wagneri ooper.
Muljeid muusikalisest draamast "Tristan ja Isolde" jagab Kersti Innole kirjanik ja Tartu Wagneri Seltsi liige Loone Ots.
"Ooperit vaadates ja kuulates tundsin mitu korda rõõmu, et Tartu Vanemuine on õigustanud oma nime tasemel muusikateatrina. Olin väga uhke Tartu ja Vanemuise üle," räägib Ots.
Saate toimetaja on Lisete Velt, helioperaator Katrin Maadik.
"Helikaja" on eetris laupäeval, 9. aprillil kell 9.
Kordub pühapäeval kell 12.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.