Metssea kohta on levinud palju eksiarvamusi. Rahvas kõneleb temast kui räpasest ja kommeteta loomast.
Paljud näevad temas vaid rumalat põllusonkijat. Vahel kasutatakse vaest looma lausa sõimusõnana.
Kuid ometigi on temas peidus põnev ja armas loomus ning teda on hellitavalt kutsutud ka metsanotsuks.
Lennart Lennuk tutvustab "Looduse leksikoni" viimases saates elu seapesas nõnda, nagu see tegelikult on.
Lähemalt vaadates näitab nii mõnigi sea tegu, et tegemist on targa, puhtust armastava ja lausa eeskujuliku loomaga.
Siiski ei jää mõnikord ka seatemp tegemata.
Sarja pealkirja avab Lennart järgmiselt:
"Kui raamaturiiulist võetud leksikoni sirvimist saadab raamatulehtede sahin, siis looduse leksikon avaneb meile kirju helimaastiku ja teinekord ka eriskummaliste häälte saatel. Kuuldub tuntud ja tundmatuid, loodus ei ole kunagi sama kõlaga, igakord natuke teistmoodi tuules. Looduses on ka lehtede koori ampluaa laiem – mühast puuvõrades krabistamiseni metsapõrandal."
"Looduse leksikon avaneb kõigile, kes teda "lehitseda" soovivad. Kuid ta avaneb meile teisiti kui raamat: loodusel on oma loogika ja teinekord on see nii keerukas, et üllatume tihti teemades, kuhu oma loodusrännakutel satume," räägib Lennart Lennuk.
Lennart Lennuk on bioloog, Eesti Loodusmuuseumi näituste kuraator ja kogude osakonna juhataja ning Eesti Looduseuurijate Seltsi asepresident.
"Looduse leksikon" on eetris pühapäeviti kell 9.
Kordub kolmapäeviti kell 21.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.