Peipsi järve kaldal kõrgub Kodavere Püha Mihkli kirik, mille tornis ripub praegu kaks kella: valatud aastatel 1755 ja 1878. Seega on vanemal kellal vanust rohkem kui pühakojal. Praegu heliseb kahest kellast vaid noorem, mis on Kodaverre toodud Pilistverest Käsukonna külas asunud Risti kirikust.
"Kui ta heliseb, siis iga tema helin ju kaudselt mälestab seda kunagist Risti kirikut, mida enam ei ole. Aga võib-olla ka rohkem – mälestab kõiki neid sõjas hävinud kirikuid ja kelli," rääkis Juhan Kilumets.
Kodavere kiriku kellade varastamise loo on kirja pannud luuletaja Anna Haava. Seda lausa kahes raamatus: "Mälestusi Laanekivi Manni lapsepõlvest" ja "Väikesed pildid Eestist".
Kas varastatud kellad kaiguvad tänaseni teispool Peipsit ja millist rolli mängib Oudova linn Juhan Liivi isa elus?
Ronime Kodavere kiriku torni, teejuhtideks kunstiajaloolane Juhan Kilumets ja kellamees Hans Kalling. Räägime kunagisest legendaarsest kellamehest Harald Soonetsist, kelle jälgi on nii rahvajuttudes kui kiriku kellatoas.
Kodavere kiriku käekäigust räägib koguduse hooldajaõpetaja Raigo Ojamets.
Aasta 1864 märgib nii Anna Haava kui Juhan Liivi sündi. Uurime, kas Kodavere päritolu Haava ja Alatskivil sündinud Liiv omavahel kokku puutusid ning kas kirikukellad on leidnud tee ka Liivi loomingusse.
Liivi muuseumi juhataja Mari Niitra räägib lähemalt.
Saate autor on Miina Pärn.







Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.