15-aasta taguse perioodiga; kuidas uus koorimuusika suhestub laulupeokultuuri ja millist uut koorimuusikat me heliloojatelt ootame?
Stuudios on koorijuht ja laulupeoliikumise arendaja Aarne Saluveer, koorijuht ja laulupeo muusikatoimetaja Ave Sopp, helilooja Riho Esko Maimets, häälepedagoog Vilja Sliževski ning dirigent ja uue koorimuusikasarja
"Ludus Tonalis" üks põhivedajaid Edmar Tuul.
"Eesti on koorilaulumaa!" Sellist hüüatust kohtame alatasa ning peamiselt peetakse sellega silmas eestlaste 150 aastat kestnud laulupeoliikumist.
Ometi teavad dirigendid, koorilauljad ja koorimuusika arendajad väga selgelt, et laulupidu kestab vaid tänu sellele, et kooride tegevus on aktiivne ka laulupidudevahelisel ajal. Kellel meist ei oleks oma arvamust koorilaulmise teemal – milline laul on "õige" kõlama vabariigi aastapäeval, mis keeles peaks laulma laulupeol või kas lastekoori lauljad peavad kõik saama laulupeole. Igas leibkonnas on vähemalt üks inimene, kes on kuidagi seotud koorimuusikaga ning nende inimeste tegevusele tänu kestab ka laulupeoliikumine.
Kui laulupidu motiveerib (kindlasti ka tänu võimsale meediamasinale) uusi koore looma ja inimesi kooride juurde koonduma, siis laulupidudele järgnev aeg on tavaliselt langusperiood – periood, kus koorijuhid peavad tegema ilmaimet, et säiliks nii kuulajate kui isegi koorilauljate huvi. Üks moodus säilitada tähelepanu koorimuusikale, on uue kodumaiste koorimuusika tellimine, esitamine ja propageerimine. Laulupidu ise on väga suur uue muusika tellimiskeskus, kuid kõik, mis kõlab laulukaare all, ei pruugi kõlada kontserdisaalis. Seega on tellimustööna laulupeole kirjutatud teos aegajalt vajunud unustustehõlma ja mõni sinna jäänudki.
Luukamber uurib, kuidas on uus koorimuusika muutunud võrreldes kasvõi dekaad tagasi. Räägimegi - millises rahulolufaasis me võiksime uue koorimuusika osas olla ja kas see laulupinnas meie all on piisavalt tugev edasihüppeks või on veel vetruv. Kui oluline on eesti keeles laulmine, kuhumaani saavad laulukaare alla ulatuda poliitilised kombitsad ja kuidas tehnilselt taiplikku lauljat emotsioonide maailma tagas tuua.
Stuudios on kogemusepõhine vestlusring, saatekülalised on kõik koorimuusikažanris väga tugevat telgepidi sees ja jagavad mõtteid, mida neile tegevus koorimuusikamaastikul kaasa on toonud.
Saatejuht on Marge-Ly Rookäär.
Saade oli esmakordselt eetris 14. aprillil 2018.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.