Pärt Uusbergi koorimuusika on toonud heliloojale kõige suurema tunnustuse.
Kammerkoor Collegium Musicale esituses kõlab muusika tema viimaselt koorimuusikaplaadilt, kus Uusbergi ladinakeelsete vaimulike tekstidega teostega kõrvuti kõlavad eestikeelsed segakooriteosed Juhan Liivi tekstidele.
"Minu jaoks kulgeb Juhan Liivi looming samuti omal kombel vaimulikus sfääris, tegeledes igaveste küsimustega," ütleb helilooja Pärt Uusberg.
"Niiviisi kokku moodustub eesti- ja ladinakeelne tervik, mis suunab oma pilgu mõneti kurblikult küsivalt ülesse, täheringide kaugusesse."
Mullu Klassikaraadio poolt Euroopa Ringhäälingute Liidu koorikonkursile "Let The Peoples Sing" lähetatud ja seal peavõidu saavutanud Eesti kammerkoor Collegium Musicale tegutseb Tallinnas.
Kaheksa aastat tagasi moodustus koorilauluarmastajate grupist dirigent Endrik Üksvärava kodus toimunud teejoomisõhtute käigus välja tänaseks üks enimsaavutanud kammerkoore Eestis.
Tallinnas tegutsev kammerkoor on tunnustatud oma kõlaühtluse, kõrgetasemelise esinemisstandardi ja ambitsioonika repertuaarimapi poolest ning aastas antakse keskmiselt 40 kontserti.
Koori peadirigent on Endrik Üksvärav, kelle käe all lauldakse kõike renessansist nüüdismuusikani, erilisel kohal koori kavades on alati eesti heliloojate looming.
2017. aasta sügisel võitis EBU rahvusvahelise koorikonkursi "Let the People Sing" Grand Prix.
Eesti Kooriühing on tunnustanud Collegium Musicalet kolmel korral "Aasta koori" tiitliga (2017, 2014 ja 2011), ükski teine Eesti koor pole seda tunnustust nii mitmel korral pälvinud.
Helilooja Pärt Uusberg on sündinud Raplas.
Koorimuusikaga on ta tuttav varasest east, kui laulis oma ema käe all kodukoha koorides. Lõpetanud Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli koorijuhtimise erialal Heli Jürgensoni juures, omandas ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias helilooja kutse Tõnu Kõrvitsa kompositsiooniklassis, lisaks täiendamised Toivo Tulevi juures.
"Uusbergi muusika on heakõlaline ja tasakaalukas, eestipäraselt mõtlik, vahel raskemeelnegi, ning see toetub meie koorimuusika tugevale traditsioonile viisistada Eesti luuletajate tunde- ja looduslüürikat. Ta kasutab ka vaimulikke tekste, lähenedes neile vahel arvopärdilikult (atmosfääri, mitte helikeele mõttes) või Eric Whitacre'i moodi seisundeid ja muusikalise aja tardumist otsides." (Joosep Sang, ajakiri Muusika)
Uusberg, kes on ise loonud ja kümme aastat juhatanud kammerkoori "Head Ööd, Vend", ongi kirjutanud peamiselt koosimuusikat.
Enamasti on ta kasutanud Eesti poeetide klassikat: Juhan Liiv, Ernst Enno, Karl Ristikivi; ning koorilaulude kõrval on Uusbergil valminud teoseid ka kammerkoosseisudele, samuti orkestri- ja filmimuusikat.
Collegium Musicale plaadiesitluskontserdil "Veere, veere päevakene" oli kaastegev orkester Eesti Sinfonietta, dirigent on Endrik Üksvärav.
Saates kõlab Pärt Uusbergi muusika: "Miserere"; "Taaveti psalm 121 Ma tõstan silmad"; "Taaveti psalm 121 Issand hoiab sind"; "Muusika" ja "In Paradisum".
Koos Eesti Sinfoniettaga kõlab tsükkel "Õhtu ilu".
""Õhtu ilu" on minu jaoks justkui kokkuvõte ühest pikemast protsessist. See algas Raplas oma ema käe all Riinimanda koorides lauldes ja seeläbi koorimuusikasse armudes ning on sujuvalt küpsenud selleks muusikaliseks elusituatsiooniks, mida kogen tänasel päeval. Omal kombel on "Õhtu ilu" justkui tänulaul lapsepõlvele, mistõttu on märgiline, et see teos sai salvestatud vahetult enne minu 30. sünnipäeva," on Pärt Uusberg teosele kaasa öelnud.
Salvestus on tehtud Tallinna Jaani kirikus 3. oktoobril 2018.
Helirežissöör oli Ats Treimaa, toimetaja Marge-Ly Rookäär.
Eetris reedel, 14. juunil kell 19.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.