Kui Beethoven elanuks tänapäeval, oleks ta rikkaks saanud ainuüksi autoritasude abil – mobiiltelefoni helinad, igas stiilis seaded tema loomingust, noodikirja ja näolapi trükised kottidest vihmavarjudeni -rääkimata tulust, mis tuleneb tema teoste esitusõigusest.
Ka tema üht kuulsaimat teost, Sümfooniat nr 5 esitatakse tihti väga erinevatele koosseisudele seatuna ja "Saatusesümfoonia" on jätkuvalt üks enimesitatud klassikalise muusika teos kogu maailmas.
Beethoveni kolmas klaverikontsert valmis 1803. aastal.
Kui uskuda esmaettekandel osalenud lehekeeraja anekdootlikke mälestusi, leiutas Beethoven mitmeid passaaže inspiratsiooni ajel otse laval.
Esiettekanne oli muuski mõttes tähelepanuväärne: samal hiiglaslikul kontserdil kanti ette oratoorium "Kristus Õlimäel" ja Sümfoonia nr 2.
Kolmas klaverikontsert on oma kahest eelkäijast märksa ambitsioonikam teos, mille minoorne tonaalsus paljastab Beethoveni konarliku ja tormilisema tahu.
Äärmised osad on täis dramaatilist pinget, mille mahendavaks vastandiks on mõtlik keskosa.
Daniel Barenboim on oma pika loomingutee jooksul palju kontserte pühendanud Beethoveni loomingule, nii pianisti kui dirigendina ning alles kevadise koroonakarantiini ajal võttis ta endale kolm kuud ning salvestas juba neljandat korda kõik Beethoveni 32 klaverisonaati.
West-Eastern Divan Orchestra asutas Daniel Barenboim 1999. aastal Israeli, Palestiina ja teiste araabiamaade noortest muusikutest.
Idee oli maailma ühe suurima poliitilise konflikti maade muusikute suhtlemine.
Orkester sai nime Goethe pärsia luulest inspireeritud poeemidekogumikult (West-Eastern Divas). See eriline orkester tuleb kokku igal suvel pikemaks prooviperioodiks ning teeb seejärel kontserdireisi mööda maailma juhtivaid muusikafestivale.
Araabia muusikute workshop'ina alustanud kollektiiv on saavutanud kõrge rahvusvahelise tunnustuse.
Kontserdilt Beethoveni sünnilinnast Bonnist teevad otseülekande maailma tähtsamad telejaamad ja 20 raadiojaama.
Otseülekanne Bonni Ooperist 17. detsembril kell 21.20
Vahendab Nele-Eva Steinfeld.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.