Eesti Riiklik Sümfooniaorkestri kontserdisarja "Romantika" esimesel kontserdil kohtuvad orkestri ees kaks briti muusikut – dirigent Martyn Brabbins ja sopran Elizabeth Llewellyn.
Brabbins oli käesoleva sügiseni Inglise Rahvusooperi muusikadirektor ning töötab dirigeerimisõppejõuna Kuninglikus muusikakolledžis ja Šoti Kuninglikus konservatooriumis.
Tal on selja taga pikk karjäär ooperidirigendina, samuti on ta juhatanud sadu briti heliloojate uudisteoseid mitmel pool maailmas. Llewellyini möödunud kontserdihooaja tippsündmusteks olid nimiroll Richard Straussi ooperis "Ariadne Naxosel" Leedsi ooperimajas ning Straussi tsükli "Neli viimast laulu" ettekanne BBC Šoti sümfooniaorkestriga.
Viimane kõlab ka sel kontserdil ERSOga.
Kuigi Richard Strauss on muusikaloos jätnud tugevaima jälje oma ooperite ja sümfooniliste poeemidega, on ta ka enam kui 200 laulu autor.
1946. aasta lõpupoole luges Strauss Joseph von Eichendorffi luuletust "Im Abendrot" ("Ehapunas"), kus eakas abielupaar vaatab oma elu lõpus loojuvat päikest ning küsib siis: "Kas see pole mitte surm?"
Luuletus inspireeris heliloojat nii palju, et ta hakkas kirjutama uusi laule, millest ühes kasutas selle sama luuletuse teksti.
Laulud avaldati alles pärast Straussi surma ning kirjastus Boosey & Hawkes pani neile ühise pealkirja "Neli viimast laulu".
Straussi "Neli viimast laulu" räägivad elust, surmast, taassünnist ning neid peetakse nii heliloojapoolseks hüvastijätuks kui ka ettevalmistuseks surmaks.
Martyn Brabbinsi juhatusel tuleb kontserdil ettekandele veel Jean Sibeliuse sümfooniline poeem "Tapiola".
Soome helilooja Jean Sibelius jättis sümfoonilise poeemi kui žanri arenguloosse koos Richard Straussiga suurima panuse pärast Liszti. Tema sümfoonilised poeemid peegeldavad helilooja vaimustust loodusest ja soome mütoloogiast ning annavad tervikpildi Sibeliuse stiili kujunemisest aja jooksul.
Sümfooniline poeem "Tapiola" on kirjutatud 1926. aastal ning selle temaatika on pärit "Kalevalast".
Nimelt on Tapio soome rahvuseeposes metsa ülemhaldjas ja Tapiola on tema elupaik.
Kuigi Sibeliusel jäi pärast poeemi valmimist elada veel enam kui 30 aastat, jäi "Tapiola" tema viimaseks suuremaks teoseks.
Ralph Vaughan Williamsit nimetatakse üheks 20. sajandi suuremaks sümfoonikuks, kes figureerib tihti samas lauses võrdväärsena Sibeliusega.
Oma viienda sümfoonia loomist alustas Vaughan Williams aastal 1938. Selleks hetkeks oli ta juba enam kui 30 aastat kirjutanud ooperit "The Pilgrim's Progress".
Uskudes, et see ooper ei saa kunagi valmis, laenas helilooja ooperist muusikat mitmesse teosesse, aga kõige rohkem viiendasse sümfooniasse.
Teos valmis 1943. aastaks ning helilooja oli teost proovis kuuldes väga rahul, lisades, et "sümfoonia ütleb seda, mida ta tahtiski sellega öelda".
Vaughan Williams pühendas sümfoonia Jean Sibeliusele, kelle mõju inglise sümfonismile on loetud väga suureks.
Kava:
- Jean Sibelius – Sümfooniline poeem "Tapiola", op. 112
- Richard Strauss – "Neli viimast laulu"
- Ralph Vaughan Williams – Sümfoonia nr 5 D-duur
Esinevad Eesti Riiklik Sümfooniaorkester ja solist Elizabeth Llewellyn (sopran).
Dirigent on Martyn Brabbins.
Otseülekanne Estonia kontserdisaalist.
Kommenteerib Anita Maasalu.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.