Esimest korda Puccini ooperis on teose peategelaseks tugev naine Minnie, kes pole meeste ohver ega mängukann, vaid tegutseb sihikindlalt oma õnne nimel - ja ei hukku ooperi lõpus. Hoopis armastajad saavad kokku ja alustavad puhalt lehelt. Ameerikalik happy end teosele õnne ei toonud.
Kriitikud tegid esimese vesterni ooperilaval armutult maatasa. Publik aga jumaldas California kullapalaviku aegset ooperit piiritult. Ka helilooja ise pidas seda oma parimaks lavateoseks. Itaallased aga süüdistasid heliloojat rahvustunde minetamises. Siiski ei kuulu "Tütarlaps kuldsest Läänest" tänapäeval teatrite standardrepertuaari. Selles ei leidu ka nii kuulsaid aariaid nagu "Boheemis", "Toscas" või "Madama Butterflys", aga selle filmilik helikeel andis eeskuju paljudele 20. sajandi heliloojatele.
Estonia teatris on ooper laval olnud kahel korral - esimest korda 1937. aastal ja hiljem kuuekümnendatel. Paul Mägi lavastuses oli üheks peategelaseks Kalju Karask, kes räägib ooperist ka arhiivisaates aasta 1963. sügisel. Septembris esietendus teos 55 aasta järel taaskord. Ooperi lavastajaks, dirigendiks, lavakunstnikuks ja valgustuskunstnikuks on hoopis tenorina maailmakuulsaks saanud multitalent, Argentiina päritolu Jose Cura.
Kuulame legendaarset salvestust, mis tehtud 40 aasta eest Inglise Kuninglikus Rahvusooperis. Peaosades: Carol Neblett, Sherrill Milnes ja Placido Domingo, juhatab Zubin Mehta.
Stuudios on Anne Prommik.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.