Bernhard Schmidt on Struve ja Öpiku kõrval üks rahvusvaheliselt tuntumaid Eestiga seotud astronoome. Tema suurimaks leiutiseks on suure valgusjõuga koomavaba peegelteleskoop, millega saab teha fotosid suurtest kosmilistest aladest. Pärast Schmidti surma arendati sellest 1948. a välja veelgi võimsam teleskoop "Big Schmidt", mida kasutati suure taevakaardi, nn Palomari atlase valmistamiseks. Bernhard Schmidtist on Jaan Kross kirjutanud romaani "Vastutuulelaev", mis on ka Clementsi ooperi libreto aluseks.
Bernhard Schmidti kutsusid Naissaare elanikud Läätse-Schmidtiks. Enda lihvitud läätsedest konstrueeris ta juba noorukina fotoaparaadi, millega pildistas Naissaare elanikke ja väikesaare elu-olu. Esimese maailmasõja algul 1914. a pidid kõik elanikud Naissaarelt lahkuma ja sinna ehitati sõjalised kaitserajatised. Schmidtide perekonna uueks kodumaaks sai Saksamaa.
Optika ja teleskoopide kõrval konstrueeris Schmidt ka käsivändaga elektrigeneraatori, horisontaalrootori purjelaevadele vastutuult sõitmiseks, tegi katseid lennukitehnika alal jne.
Naissaarel alguse saanud Nargenfestivali kunstiline juht Tõnu Kaljuste otsis mitu aastat heliloojat, kes Schmidtist ooperi kirjutaks. Eesti heliloojad ideest tuld ei võtnud ja nii pöördus ta hollandi helilooja Dominy Clementsi poole. Kaljustet inspireeris Clementsi poolt ellukutsutud flöödiorkestri kõlapilt — flöödihelid saadaksid peategelast kui taevatähed. "Mul polnud Dominyle pakkuda ei libretot ega muusikat, ainult hägune idee," meenutab Tõnu Kaljuste. Ta saatis heliloojale Schmidti uurija Walter Stephani koordinaadid Hamburgis, et juhul kui tal huvi peaks tekkima, siis saab ta Hamburgi ülikooli Bergendorfi observatooriumist materjale paluda. Kaljuste üllatus oli suur, kui juba kahe kuu pärast saadeti talle teade, et ooperi libreto on valmis ja helilooja kirjutab juba muusikat. Lavastajaks palus Kaljuste Giuseppe Frigeni, kes tuli 2012.aastal Naissaarele, et peategelase sünnisaarega tutvuda. Tõeliselt rahvusvahelises projektis laulavad peaosalisi eestlased — Endrik Üksvärav ja Maria Valdmaa, kes juhuse tahtel õppisid toona Haagi Kuninglikus Konservatooriumis, kus õpetab ka ooperi helilooja Dominy Clements.
Esitajad:
Muusikajuht Tõnu Kaljuste, NargenOpera koor, koormeister Sander Tamm, flöödioktett BlowUp!, osades Endrik Üksvärav, Maria Valdmaa, Kädy Plaas jt. Salvestatud 1. augustil 2013 Noblessneri valukojas.
Stuudios on Anne Aavik.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.