Richard Wagneri "Reini kuld" on proloogiks suurejoonelisele draamale jumalatest, pooljumalatest, kääbustest, valküüridest, näkineidudest ja peajumal Wotanist, kelle käes on kogu maailma saatus.
Maailma ühe kõige pompöössema muusikateose, tetraloogia "Nibelungide sõrmus" esimene osa jõuab meieni Müncheni Riigiooperist, kus see 27. oktoobril esietendus.
Tetraloogia osade libretod kirjutas Wagner ise,võttes aluseks Saksa ja Skandinaavia mütoloogia – keskaegsed eeposed "Nibelungide laul" ja "Vanem Edda".
"Reini kuld" laob vundamendi Nibelungi sõrmuse mütoloogilisele universumile, mida sümboliseerib saarepuu.
Ladva on hõivanud jumalad, allpool toimetavad hiiglased, maapinnal jumalanna Erda valdustes voolab Reini jõgi, milles on peidus kuldne aare ja allilmas Nibelheimis on koha sisse võtnud nibelungid.
Kui Wagneri tõlgendused on viimastel aastakümnetel kaldunud rõhutama jumalate inimlikke omadusi ja kogu Nibelungi sõrmus on sageli kujunenud kapitalismikriitikaks, siis lavastajat, kelleks on Rahvusooperi 2016. aasta skandaalse "Aida" lavastuse autor Tobias Kratzer, huvitab eelkõige usu motiiv ja selle tähendus tänases maailmas.
"Lavastaja meenutas Eestis töötamise aega soojalt," räägib Mirjam Mesak telefoniintervjuus peale esietendust.
Enesekriitika ja enese leidmine on selle lavastuse kesksed teemad.
"Minu Freia on pisut neurootiline ja jonnakas, vahel teismelise moodi," arvab laulja.
Lavastuses leidub ka šokeerivaid hetki, näiteks puuakse Freia tegelaskuju laval üles.
"Kratzer on väga visuaalne lavastaja ja proovis väga mitmeid versioone, mis lauljatele võib olla frustreeriv," räägib Mesak.
"Esietendus läks meil väga hästi, küll aga oli saalist kuulda ka kriitikat lavastustiimi aadressil," tunnistab lauljatar.
Freia rolli laulab ta Müncheni Riigiooperis juba teist korda -viimati oli Fafneri rollis Ain Anger.
Osades:
Peajumal Wotan – Nicholas Brownlee
Äikesejumal Donner – Milan Siljanov
Kevade ja päikesepaiste jumal Froh, Freia vend – Anthony León
Tulejumal Loge – Sean Panikkar
Nibelungide valitseja Alberich – b
Alberichi vend Mime – Matthias Klink
Hiiglane Fasolt – Matthew Rose
Fasolti vend Fafner – Timo Riihonen
Wotani naine, abielu ja perejumalanna Fricka – Ekaterina Gubanova
Fricka õde, armastuse ja ilu jumalanna Freia – Mirjam Mesak
Maaema Erda – Wiebke Lehmkuhl
Reinineitsi Woglinde – Sarah Brady
Reinineitsi Wellgunde – Nardus Williams
Reinineitsi Flosshilde – Yajie Zhang
Baieri Riigiorkester
dirigent Vladimir Jurowski
Sisukokkuvõte
Kolm Reini neitsit valvavad Reini sügavuses mõõtmatu väärtusega aaret - Reini kulda. Nibelungi kääbus Alberich on seda nähes pimestatud. Tüdrukud selgitavad, et kes võidab kulla ja sepistab selle sõrmuseks, saab võimu maailma üle, kuid peab esmalt armastusest lahti ütlema. Olles pettunud oma ebaõnnestunud katsest ühe neiu südant võita, kirub Alberich armastust ja varastab kulla. Tema naine Fricka heidab jumalate isand Wotanile ette: ta on lubanud kinkida noorusejumalanna Freia hiiglastele Fasoltile ja Fafnerile vastutasuks selle eest, et nad ehitavad jumalatele kindluse. Kui hiiglased oma tasu nõuavad, pakub tulejumal Loge välja alternatiivse tasu: Alberichi Reini kullast sepistatud sõrmuse ja tema muud aarded. Hiiglased nõustuvad ning Wotan ja Loge lahkuvad Nibelungide maa-alusesse koju.
Siin kohtuvad nad Alberichi venna Mimega, kes on sepistanud Tarnhelmi – võlukiivri, mis muudab selle kandja mis tahes kujuks. Mime räägib Wotanile ja Logele, kuidas Alberich on Nibelungid tema heaks tööle pannud. Ilmub Alberich ja mõnitab jumalaid. Loge palub Tarnhelmi demonstratsiooni ja Alberich muudab end draakoniks ja seejärel kärnkonnaks, kelle jumalad kinni püüavad. Nüüd on kääbus sunnitud Nibelungid kokku kutsuma, et kuld kokku kuhjata. Wotan rebib sõrmuse sõrmest. Purustatud Alberich neab sõrmust: lakkamatu mure ja surm on selle kandja saatus.
Hiiglased naasevad ja nõustuvad kulla vastu võtma. Jumalad peavad loobuma isegi Tarnhelmist, kuid Wotan keeldub sõrmusest loobumast. Ilmub maajumalanna Erda ja hoiatab teda, et selle omamine toob kaasa jumalate lõpu. Wotan annab sõrmuse vastumeelselt hiiglastele ja Alberichi needus nõuab oma esimese ohvri, kuna Fafner tapab vaidluses varanduse üle oma venna. Kuuldakse Reini neitsite hääli, kes kurdavad kulla kadumise pärast. Jumalad sammuvad oma uude koju, millele Wotan annab nimeks Valhalla.
Saate teevad helioperaator Katrin Maadik ja toimetaja Anne Aavik.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.